Naše društvo je suočeno s mnogim okolišnim izazovima poput osiromašivanja prirodnih resursa, klimatskih promjena i uništavanja prirodnih staništa. Zbog negativnih posljedica poslovanja bez nadzora u vidu okolišnih incidenata pojavili su se sve glasniji zahtjevi za učinkovitijom kontrolom poslovanja u privatnom sektoru.
U nastojanju da smanji svoj utjecaj na okoliš, svako poduzeće treba težiti objedinjenom pristupu koji uzima u obzir izravne i neizravne ekonomske, društvene, zdravstvene i okolišne posljedice svojih odluka i aktivnosti – naglasio je zastupnik Sokol.
Međutim, treba istaknuti da se ne može sva odgovornost svaliti na poduzeća. U državama članicama postoje znatne razlike u provedbi i izvršavanju Direktive o odgovornosti za okoliš. Time se onemogućuju jednaki uvjeti na unutarnjem tržištu, poslovanje poduzeća nepotrebno postaje otežano i skupo te se ograničava djelotvorno sprečavanje i otklanjanje štete u okolišu. Stoga je prijeko potreban bolji zakonodavni okvir na razini Unije u obliku izravno primjenjive Uredbe – istaknuo je zastupnik Sokol.
Trebamo biti usmjereni na sprečavanje štete u okolišu smanjenjem rizika, jačanjem načela predostrožnosti i načela „onečišćivač plaća”, na stvaranje jednakih uvjeta za poduzeća i jamčenjem da porezni obveznici tj. građani ne snose troškove štete u okolišu. Glavni cilj treba biti postizanje ravnoteže između ekoloških i poslovnih interesa – zaključio je zastupnikSokol.