„Kohezijska politika mora nastaviti ispunjavati svoju ulogu ključnog instrumenta za smanjivanje regionalnih razlika te ostvarenje solidarnosti unutar Europske unije. Ona se pokazala modernim i fleksibilnim alatom koji se može brzo primijeniti u hitnim situacijama, čemu smo svjedočili tijekom pandemije COVID-19. No s druge strane nije sve idealno te je potrebno spomenuti kašnjenja u pregovorima o Sporazumima o partnerstvu što će utjecati na upravljačka tijela i krajnje korisnike u ovom financijskom razdoblju. Ne smijemo dopustiti da, zbog nedostatka vremena i nedovoljnih administrativnih kapaciteta, predviđena sredstva ostanu nepotrošena“ – istaknuo je zastupnik Sokol.
„U idućem razdoblju, zelena i digitalna tranzicija će donijeti nove prilike, ali i iziskivati znatne strukturne promjene za koje nisu sve države članice i regije spremne u jednakoj mjeri. U skladu s tim, potrebno je ulagati u infrastrukturu i ljude, odnosno u njihove vještine da bi građani, a naročito oni koji žive u ruralnim područjima, na što lakši način podnijeli navedene promjene. Ovdje bih spomenuo koncept pametnih sela, kojim su predviđene investicije u digitalnu i prometnu infrastrukturu, nove tehnologije, obrazovne i zdravstvene usluge, u svrhu poboljšanja kvalitete života u ruralnim područjima. Cilj je omogućiti stanovnicima ruralnih područja one sadržaje koji postoje u gradovima i na taj način učiniti sela privlačnim prostorom za život te spriječiti njihovu depopulaciju i propadanje“ – naglasio je zastupnik Sokol.
Podsjetimo, Komisija je krajem kolovoza ove godine usvojila Sporazum o partnerstvu s Hrvatskom za financijsko razdoblje 2021. - 2027., utvrđujući strategiju ulaganja u iznosu od 9 milijardi eura za financiranje kohezijske politike. Novim Sporazumom otvoren je put novim prilikama za jače ulaganje u razvoj hrvatskih regija, u slabije razvijena područja i jačanje gospodarstva uz ulaganja u kvalitetnije javne usluge zdravstva, znanosti i obrazovanja te socijalne zaštite.
„Kohezijskim sredstvima financirana je izgradnja Pelješkog mosta koji je svjetski biser Dubrovnik spojio s ostatkom Hrvatske odnosno Europske unije. To predstavlja krunu i najvidljiviji rezultat devetogodišnjeg hrvatskog članstva u EU. Jačajmo dalje kohezijsku politiku, kako bismo takvim projektima i dalje spajali Europu i sve njene građane“ – zaključio je zastupnik Sokol.