Zastupnik u Europskom parlamentu dr. sc. Tomislav Sokol sudjelovao je na današnjoj sjednici Odbora za regionalni razvoj (REGI) u Bruxellesu, a zastupnici su u sklopu Odbora raspravljali o stanju pojedinih dosjea koji se tiču kohezijske politike. Budući da je prekogranična zdravstvena skrb jedan od glavnih prioriteta rada zastupnika, njegovu najveću pozornost zaokupila je rasprava o budućem potencijalu Programa prekogranične suradnje (Interreg) koji za cilj ima smanjenje postojećih nejednakosti koje su prisutne između regija Europske unije u pogledu njihovog ekonomskog i društvenog razvoja te održivosti okoliša.
„Prekogranično liječenje jedno je od ključnih pitanja u Europskoj uniji, ali susrećemo se sa situacijom u kojoj je vrlo mali broj građana upoznat sa svojim pravima, koristima i mogućnostima koje se pružaju u sklopu prekograničnog liječenja. Prema dostupnim podacima Europskog revizorskog suda, samo 200.000 ljudi godišnje koristi mogućnosti koje se pružaju u sklopu Direktive o prekograničnoj zdravstvenoj zaštiti. Smatram da je Interreg definitivno jedan od programa s kojim se može doprinijeti zdravstvu i koji može biti od značajne pomoći našim građanima u smislu olakšavanja pružanja zdravstvene zaštite, posebice u pograničnim područjima“, istaknuo je Sokol.
Zastupnik je u raspravi istaknuo da Interreg sa svojim djelovanjem može poboljšati pristup zdravstvenoj zaštiti pograničnog stanovništva, promovirati prevenciju i zdravstvenu edukaciju te riješiti glavne izazove s problemima u dostupnosti zdravstvenih usluga.
“Na Interreg možemo gledati kao na višenamjenski instrument koji nam omogućuje da granice koje se na prvu čine kao prepreka postanu prilika. Zahvaljujući brojnim projektima koji se podupiru europskim sredstvima te između ostalog i Interregom, više od 170 milijuna Europljana koji žive u pograničnim regijama međusobno se zbližilo, a njihovi životi postali su kvalitetniji te su otvorene nove mogućnosti za suradnju, rast i razvoj“, kazao je Sokol.
Koristi Interrega za regije Republike Hrvatske su višestruke: pravilnom i pametnom implementacijom te kvalitetnom prekograničnom suradnjom može se ostvariti snažnije financiranje pograničnih medicinskih centara izvrsnosti, koji mogu značajno doprinijeti razvoju mreže za liječenje pojedinih bolesti unutar Europske unije. Tako bi, recimo, hrvatske bolnice, uz pomoć kohezijskih instrumenta, osigurale potrebnu opremu i infrastrukturu kojom bi potom, uz hrvatske pacijente liječili i pacijente iz drugih država članica, a isto bi se olakšalo i našim državljanima u zdravstvenim ustanovama diljem Unije.
„Pravilnom implementacijom Interrega, u kombinaciji s drugim kohezijskim instrumentima, možemo riješiti probleme pristupa zdravstvu u izoliranim područjima s malom gustoćom naseljenosti, posebno u područjima koja ne raspolažu s dovoljno osposobljenog medicinskog osoblja te koji se susreću s nedovoljnom bolničkom infrastrukturom“, istaknuo je Sokol.
Zastupnik Sokol zaključio je svoj govor naglašujući da se, osim budućeg zdravstvenog programa "EU za zdravlje", kohezijska politika smatra vrlo korisnim alatom i najvećim izvorom sredstava iz EU proračuna kojim se moraju rješavati pitanja kao što su osiguranje zdravstvene infrastrukture, pružanje kvalitetne zdravstvene zaštite svim građanima, promoviranje prevencije i zdravstvene edukacije te da Interreg možemo smatrati katalizatorom napretka u zdravstvenoj suradnji.