‘Paralelno s izbijanjem pandemije, svijet je pogodila i infodemija, odnosno poplava netočnih informacija plasiranih s ciljem stvaranja panike među građanima. Nažalost, svakodnevno svjedočimo sustavnoj kampanji koja se protiv cijepljenja provodi na društvenim mrežama, širenjem lažnih informacija, što izravno utječe na broj cijepljenih i oboljelih. Znajući da je cijepljenje najbolje javnozdravstveno oružje protiv COVIDA-19, moramo stvoriti protokole koji će omogućiti filtriranje netočnih i uklanjanje ilegalnih sadržaja sa društvenih mreža.’ - upozorio je Sokol u svome govoru te je podržao inicijativu kojom se planira postrožiti odgovornost internetskih platformi za sadržaj koji se na njima objavljuje.
‘Pozdravljam Akt o digitalnim uslugama kao važan ali ne i dovoljan instrument za suzbijanje lažnih informacija na internetskim platformama. Radi se o dubokom problemu čije rješavanje obuhvaća i kazneno pravo, medijsko zakonodavstvo, odnose s trećim državama, ali i obrazovni sektor koji mora oblikovati nove generacije koje će biti u stanju razlučiti točne informacije od dezinformacija. Pri tome moramo spriječiti cenzuru i korištenje društvenih mreža u svrhu promoviranja jedne ideološke opcije.’ - kazao je Sokol.
Podsjetimo, Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO) čiji je Sokol član vodeći je parlamentarni odbor u zakonodavnom postupku donošenja paketa o digitalnim uslugama koji osim Akta o digitalnim uslugama obuhvaća i Akt o digitalnim tržištima.