'Današnje svjedočenje pred Odborom IMCO dodatno je pokazalo ispravnost naše odluke da krenemo u donošenje zakona koji će zaštititi europske građane i ograničiti samovolju digitalnih platformi. Teške optužbe na račun Facebooka ne smiju se zanemariti. Paketom o digitalnim uslugama stvaramo zlatni standard koji može drugim državama poslužiti kao primjer za reguliranje poslovanja velikih digitalnih platformi. Osim reguliranja odgovornosti za sadržaj na internetskim platformama stvaramo i sustav protokola za uklanjanje ilegalnog sadržaja po načelu da što je ilegalno izvan mreže mora biti ilegalno i na mreži, u digitalnom okruženju.' - napomenuo je Sokol i istaknuo da velike internetske platforme sprječavaju razvoj inovacija i uvjetuju poslovanje manjim digitalnim subjektima.'
'Od 10.000 internetskih platformi, koliko ih sudjeluje na digitalnom tržištu Europske unije, sedam najvećih platformi ostvaruje čak 69 % ukupnog prihoda u ovom sektoru, a pritom nijedna od tih platformi nije europska. Kako bismo europske digitalne kompanije učinili konkurentnijima moramo stvoriti okruženje u kojem velike internetske platforme neće zloupotrebljavanjem svog dominantnog položaj na tržištu uvjetovati poslovanje manjih digitalnih platformi' - zaključio je Sokol.
Podsjetimo, Europska komisija koncem prošle godine predložila je Akt o digitalnim tržištima (DMA) i Akt o digitalnim uslugama (DSA), a Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO) označen je kao nadležan za oba navedena akta. Dodajmo i to da su akti predloženi u obliku uredbe što znači da će završetkom zakonodavnog postupka biti izravno primjenjivi u državama članicama Europske unije.