„Pandemija bolesti COVID-19 pokazala je važnost suradnje u području istraživanja i inovacija kako bi se brzo pronašla rješenja za najveće probleme, ali i značaj znanosti i istraživanja za trajnu otpornost gospodarstva i društva – istaknuo je zastupnik Sokol.
Kako bi se maksimalno povećao potencijal europskih otvorenih istraživačkih sustava te potaknule inovacije, 2018. godine započeo je proces revitalizacije EIP-a koji je podrazumijevao stvaranje novih prioriteta politika i razvoj istraživanja te pronalazak održivih rješenja za društvene izazove.
„Kao znanstvenik iz Hrvatske i bivši pomoćnik ministra znanosti, naglašavam da je nužno da se provedbom paketa „Širenje sudjelovanja i jačanje Europskog istraživačkog prostora” pruži podrška i manje uspješnim državama članicama i otklone uzroci njihovog slabijeg sudjelovanja. Siguran sam da se, u sinergiji s ulaganjem u infrastrukturu i ljudski potencijal putem kohezijske politike, taj cilj može ostvariti uz zadržavanje izvrsnosti kao glavnog kriterija i vodilje. To je jedini način da hrvatska sveučilišta i znanstveni instituti ravnopravno sudjeluju u rastu i razvoju kojem se nadamo“ – rekao je zastupnik Sokol.
Obilježavanjem 20. obljetnice pokretanja EIP-a, Europska je komisija u rujnu 2020. godine objavila novu Komunikaciju „Novi Europski istraživački prostor za istraživanje i inovacije“, a Vijeće je usvojilo i prihvatilo Zaključke o novom EIP-u 27. studenoga 2020.
„Višegodišnjim financijskim okvirom i instrumentom EU sljedeće generacije, uz nužno jače povezivanje javnog sustava istraživanja i inovacija s privatnim sektorom i gospodarstvom, mogu se postaviti temelji za modernu i održivu Europu te smanjiti zaostatak za drugim dijelovima svijeta, poput SAD-a“ – zaključio je zastupnik Sokol.