„U Izvješću ću se usredotočiti na dva cilja – prvi cilj je proučiti mogućnosti povećanja učinka fondova kohezijske politike s ciljem smanjenja nejednakosti u kvaliteti zdravstvene zaštite u EU, a drugi je analiza postojećeg iskustva u projektima prekogranične zdravstvene suradnje podržane programima Interreg te utvrđivanje dugoročnih preporuka za inovativna rješenja u okviru teritorijalne suradnje“ – istaknuo je zastupnik Sokol.
Kohezijska politika jedna je od ključnih politika EU-a te svojim fondovima doprinosi jačanju ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije Unije, promicanju rasta i zapošljavanja, posebno u regijama koje zaostaju u razvoju. U tu svrhu koristi se oko trećine proračuna na razini Unije što čini kohezijsku politiku ne samo najvažnijom investicijskom politikom EU-a, već i izrazom solidarnosti Europske unije i država članica.
„Nejednakost razvijenosti EU je činjenica, kako u ekonomskom, tako i zdravstvenom smislu. Upravo zbog toga, potrebno je investiranje u zdravstvenu infrastrukturu putem kohezijske politike da bi se doista omogućio jednak pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti svim građanima Europske unije koji zaslužuju pravedniji i kvalitetniji zdravstveni sustav. Hrvatski građani moraju imati jednako kvalitetnu zdravstvenu zaštitu kao i oni iz najrazvijenijih zemalja EU“ – rekao je zastupnik Sokol.
Kao dio kohezijske politike EU-a u posljednjih 30 godina, Europska teritorijalna suradnja (ETC), poznatija kao Interreg, igrala je značajnu ulogu u olakšavanju suradnje između europskih regija kroz financiranje raznih projekata. Interreg pruža okvir za provedbu zajedničkog djelovanja i razmjene politika između nacionalnih, regionalnih i lokalnih čimbenika iz raznih država članica. Konkretnije, cilj programa Interreg je ojačati sposobnost regija da pronađu zajednička rješenja za zajedničke izazove u širokom rasponu područja, poput zdravstva, prometa, istraživanja i održive energije.
„Ciljevi programa Interreg u području zdravstva se odnose na prekograničnu zdravstvenu zaštitu, između ostalog olakšanje prekogranične mobilnosti pacijenata i zdravstvenih radnika te pristup visokokvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti korištenjem zajedničke opreme i usluga u prekograničnim područjima. Analizirat ćemo postojeća iskustva u projektima prekogranične zdravstvene suradnje i sukladno istim utvrditi dugoročne smjernice za napredna rješenja u okviru teritorijalne suradnje“ – naglasio je zastupnik Sokol.
Podsjetimo, zastupnik Tomislav Sokol se od početka svog mandata u Europskom parlamentu zalaže za podizanje svijesti o važnosti zdravstva te je prepoznat kao jedan od najaktivnijih zastupnika u području zdravstvenih politika. Osim toga, zastupnik Sokol je i član Posebnog odbora za rak (BECA) Europskog parlamenta u kojem se beskompromisno bori za jednaku kvalitetu liječenja u svim državama članicama Europske unije.